V sobotu 29. června 2013 byl na webu iDnes.cz zveřejněn rozhovor s odstupujícím ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.
Praha, 1. července 2013 - V sobotu 29. června 2013 byl na webu
iDnes.cz zveřejněn rozhovor s odstupujícím ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Věnuje se v něm i otázce reexportu léčiv, v jehož důsledku jsou pro české pacienty nedostupná některá léčiva. Ministr nepřímo obviňuje z tohoto nedostatku léčiv lékárny a dokonce používá vůči nim slova o politickém nátlaku. Takové vyjádření z úst nejvyššího představitele ministerstva zdravotnictví je pro Českou lékárnickou komoru zcela nepřijatelné, zejména s ohledem na to, že léky do zahraničí nevyváží lékárny, ani to u nich není legálně možné, ale držitelé distribučního povolení. Lékárna nemůže být držitelem distribučního oprávnění. Jedna osoba však může být současně provozovatelem lékárny i držitelem distribučního povolení, nemůže však převádět léky odebrané lékárnou do distribuce.
Vývoz léků do zahraničí mohou legálně uskutečnit pouze držitelé tzv. distribučního povolení, které jim udělí Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten je také, jako ministerstvu zdravotnictví přímo podřízená organizace, odpovědný za kontrolu dodržování právních předpisů v oblasti zacházení s léčivy. Kromě jiných kontroluje právě držitele distribučních povolení a provozovatele lékáren. Česká lékárnická komora nemá od SÚKL žádnou informaci o tom, že by docházelo k masivnímu porušování legislativy lékárnami v souvislosti s reexportem léčiv do zahraničí. Tvrzení ministra zdravotnictví Leoše Hegera o vývozu léčiv z českých lékáren je tak přinejmenším velmi sporné, zejména s ohledem na skutečnost, že je to právě Česká lékárnická komora, kdo se dlouhodobě snaží o prosazení legislativních opatření, která by reexportu zabránila, či ho aspoň výrazně omezila. Pokud však ministr zdravotnictví na svém tvrzení trvá, pak by měl jednoznačně říci, jakým způsobem se lékárny na reexportech účastní a jak je možné, že jím přímo řízený SÚKL není schopen postihnout nelegální obchodování
s léčivy, k němuž by v případě lékáren muselo nutně docházet. Zároveň by bylo vhodné vysvětlit i to, jak je možné, že se i přes zpřísnění legislativy vůči lékárnám výpadky dodávek některých léků stále vyskytují. Ze současného stavu lze spíše dovodit, že za významnou částí reexportů stojí jiné subjekty než lékárny.
Česká lékárnická komora dlouhodobě usiluje o zajištění dostatečného množství léčiv pro české pacienty. Kromě navrhovaných legislativních změn by velmi pomohlo také jasné vymezení cest, jakými se dostávají léky určené pro české pacienty prostřednictvím překupníků zpět do zahraničí. Bez poskytnutí jasných čísel ze strany ministerstva zdravotnictví a SÚKL musíme považovat vyjádření ministra zdravotnictví ve zmíněném článku za přinejmenším laciné a populistické gesto vedené snahou zakrýt skutečný stav věcí.
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233,
chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Michal Hojný, člen představenstva ČLnK: +420 606 649 180,
hojny@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769,
krebs@lekarnici.cz
Vyjádření ČLnK