"Chtěly by se lékárny do očkování proti koronaviru zapojit?
Někteří lékárníci a lékárny nepochybně ano. Ale stejně jako v zahraničí by zatím bylo počítáno s tím, že jejich zapojení by bylo dobrovolné.
Co by se muselo změnit, aby lékárníci mohli vakcínu aplikovat?
Stávající legislativa očkování lékárníky v lékárnách neumožňuje. Nyní nám umožňuje například rekonstituci vakcín, tedy ředění a přípravu jednotlivých vakcinačních aplikačních dávek. Dneska už to kolegové provádějí v lékárnách, kde jsou očkovací centra. A do budoucna se počítá i s tím, že by byli ve velkých očkovacích centrech. Změnit by se musela legislativa. Aby lékárníci mohli vakcíny aplikovat, museli by absolvovat proškolení, protože to v žádných studijních programech primárně nemají. Proškolení by muselo být včetně důkladného praktického nácviku očkování, odběru základní anamnézy, rozpoznání případů, které jsou vhodné a nutné k odeslání lékaři. A samozřejmě důležité by bylo i poskytnutí první pomoci při nějakých závažnějších reakcích pacienta na očkování.“
Zdroj: CHUM,
Lékárny by mohly očkovat proti covidu už koncem léta, chybí ale zákon, říká šéf jejich komory. Praha [online]: irozhlas.cz, str. 0, 14. 1. 2021.
Článek naleznete
zde.
Celý rozhovor si můžete poslechnout
zde.