V letním speciálním díle se pořad Toulavá kamera věnovala farmacii.
Léky se stále vyvíjejí. Vědci objevují nové účinné látky, vytvářejí nové léky, používají se nové technologie nebo vyvíjejí se nové lékové formy. Moderátoři pořadu Toulavá kamera představili převratnou novinku, kterou vyvinuli v jedné liberecké nanotechnologické firmě. Léky nanesené na papírky, které jednoduše vložíte do úst a ony se rozpustí. Účinné látky se tak do těla dostanou rychleji, šetrněji a ve větším množství, než z tablet. Díky tomu stačí užívat menší dávky. Liberečtí vědci plánují stejným způsobem nahradit i injekce. Jako první na světě.
Pořad Toulavá kamera se věnuje farmacii i z jiných úhlů, v jednom z medailonků představuje profesora Jaroslava Květinu, jehož celoživotním krédem je Purkyňův bonmot „aby léčba nebyla horší než nemoc“. Profesor Květina se zasloužil o vznik klinické farmacie a stal se její ikonou. Ikonou oboru, který se stará o to, aby pacienti dostávali právě ty léky, jež jsou pro jejich organismus nejvhodnějším řešením, v optimální dávce i intervalu.
V dalších částech pořadu se Toulavá kamera vydala do historie našeho oboru i například do laboratoří ve Vestci nedaleko Prahy, kde tamní odborníci vyvíjejí léčiva, zabraňující vzniku metastáz u pacientů s nádorovým onemocněním. Takzvaná migrastatika - naděje pro mohou onkologických pacientů.
Celý díl naleznete
zde.
Zdroj: ČT,
Toulky Českem budoucnosti Farmacie. Praha [online]: ceskatelevize.cz, str. 0, 13. 8. 2021.