Zatímco se očkovací látky podávají z preventivních důvodů, preventivní užívání léků na léčbu vedlejších nebo nežádoucích účinků vakcinace nemá smysl. Jejich výběr i dávka jsou individuální a je dobré se o své volbě poradit s lékárníkem. Po vakcinaci je vhodné dodržet především klidový režim, protože v těle začínají probíhat imunitní procesy. Rozhovor na toto téma portálu Vitalia poskytla Mgr. Michaela Bažantová, lékárnice a tisková mluvčí ČLnK.
V poslední době jsme se s tématem očkování setkávali mnohem častěji než v letech minulých. Příčinou toho bylo onemocnění covid-19, proti kterému je v ČR naočkováno cca 65% populace.
A zatímco jakékoliv očkování je prováděno jako prevence před onemocněním, což je správný postup, u podávání léků by to z preventivních důvodů takto být rozhodně nemělo. Samozřejmě v případě jakékoliv vakcinace se mohou objevit i vedlejší či nežádoucí účinky, které se individuálně liší. Stejně je individuální i výběr léků, jež tyto nežádoucí projevy očkování tlumí. Nejčastěji užívané bývají paracetamol, ibuprofen a kyselina acetylsalicylová. Obecně však platí, že tyto léky bychom po očkování neměli užívat preventivně, ale až pokud se potíže projeví.
„Naopak je vhodné dodržet klidový režim, nevyvíjet fyzickou aktivitu a nevystavovat své tělo zbytečné zátěži, protože v něm začínají probíhat imunitní procesy, které vedou k vytvoření protilátek a přípravě organismu na případný boj s infekcí, proti které jsme byli očkováni. Pacientům po očkování je doporučeno chovat se takřka stejně jako během rekonvalescence po infekční nemoci,“ doplňuje mluvčí České lékárnické komory, Mgr. Michaela Bažantová.
O tom, jaké léky a pro koho vybrat se od Mgr. Michaely Bažantové dozvíte v článku od Vitalia.cz.
Celý článek naleznete
zde.
Zdroj: SINGEROVÁ, Jaké léky platí na reakci po očkování? Praha: [online]: vitalia.cz, str. 0, 25. 3. 2022