Duplicity - situace, kdy je předepsána nebo dokonce užívána jedna účinná látka ve dvou léčivých přípravcích - jsou poměrně častou lékovou chybou. Nejen u léků na předpis, ale i u léků bez předpisu nebo jejich vzájemnou kombinací. Lékárníci jsou schopni je odhalit při rozhovoru s pacientem, někdy jim pomáhá i lékový záznam.
Právě vychází další díl Detektivek z lékárny v Blesku Zdraví. Jeho tématem jsou duplicity, tedy násobné užívání nebo předepsání stejného léku v různých léčivých přípravcích. Takové lékové chyby se může dopustit i sám pacient při samoléčbě.
Typickým lékem je přitom paracetamol, který se vyskytuje v mnoha přípravcích – tabletách, horkých nápojích, rozpustných tabletách, sirupech, ale také v mnoha lécích, které jsou vázány na předpis. Kombinací takových léků může být velmi rychle dosažena dávka paracetamolu, která ohrozí zdraví nebo život pacienta.
Nová detektivka vypráví konkrétní příběh pacienta s duplicitně předepsaným lékem. Takové příběhy lékárníci zažívají se svými pacienty běžně.
Svou prací tak lékárníci chrání nejen zdraví pacienta, ale i prostředky veřejného zdravotního pojištění. Za tuto činnost však v současnosti nejsou ze strany zdravotních pojišťoven ohodnoceni.
Zdroj: LAC, Duplicity aneb dvakrát to samé. Praha: Blesk zdraví, str. 32, 23. 2. 2022