Jméno PharmDr. Stanislava Havlíčka je již mnohým známo díky jeho účasti na misích humanitární neziskové organizace Lékaři bez hranic. Svědectví svých zkušeností podává právě ve svých úspěšných knihách. Letošní rok byla dokonce oceněním Hanzelky a Zikmunda 2021 jako Cestopis roku ověnčena jedna z nich s názvem Hlas větru. Nejen o svých zážitcích, ale také o rozdílném přístupu k lékům, které západní svět vnímá jako konzumní zboží, vyprávěl Havlíček pro portál Aktuálně.cz.
"Pokud si pod pojmem cestopis představíte čapkovské listy, dílo Stanislava Havlíčka vás překvapí. Tento lékárník strávil několik měsíců na misi v Bangladéši a své vzpomínky na pobyt v tamním uprchlickém táboře sepsal v knize Hlas větru, letos oceněné jako Cestopis roku. Pro Aktuálně.cz mluvil o tom, v jakých podmínkách utečenci žijí, a vysvětlil, proč západní svět k lékům přistupuje jako ke zboží."
Hlas větru popisuje život utečenců v Bangladéši, největším uprchlickém táboře na světě, kde měl lékárník Stanislav Havlíček na starosti lékárnu včetně zajištění objednávek léků od farmaceutických firem a spolupracoval s týmem zahraničních kolegů a místních pracovníků podle potřeb konkrétních pacientů.
Havlíček dále vysvětluje například rozdíl v jejich přístupu k lékům, které západní svět vnímá jako konzumní zboží. V Bangladéši Havlíček prožil svou, dle jeho slov, nepřenositelnou zkušenost.
Celý článek naleznete
zde.
Zdroj: ZANGOVÁ,
Lékárník: Pro třetí svět jsou léky zboží. Češi od nich čekají zázrak, prevenci neřeší. Praha [online]: magazin.aktualne.cz, str. 0, 26. 5. 2022.