Výpadky léků i nadále trápí nejen Českou republiku, ale i další státy Evropy. Příčin je více, velkou roli hraje vysoká nemocnost. Dostupnost léků v ČR ovlivňuje také systém stanovování cen a úhrad, který cenu léků tlačí na extrémně nízkou hladinu, takže výrobci mohou dávat přednost při obnovování dodávek jiným zemím. Rozhovor na téma výpadků poskytl České televizi Mgr. Michal Hojný, člen představenstva ČLnK.
Nedostatek léků v České republice i nadále přetrvává. Jedná se o antibiotika, včetně základního penicilinu, ale také o další desítky až stovky léků. Podle ministerstva zdravotnictví dodávky antibiotik od dodavatelů a výrobců nejsou rozdílné než v letech minulých, avšak spotřeba je momentálně vzhledem k vysoké nemocnosti vyšší než bývalo obvykle.
Dle člena představenstva České lékárnické komory Mgr. Michala Hojného, je situace v jednotlivých lékárnách odlišná. Nejedná se tedy přímo o plošný nedostatek léčivých přípravků.
Většinu léků, které mají výpadek v dodávkách, jsou lékárníci schopni nahradit jiným přípravkem se stejnou účinnou látkou, tedy provést generickou substituci. Zhruba jednu třetinu léků však, bohužel, nahradit lékárníci sami nemohou a musí poté na základě dohody s lékařem, pokud to lze, zaměnit za lék s jinou účinnou látkou a obdobným účinkem. To vše znamená pro lékárníky v lékárnách velkou zátěž, nejen časovou a kapacitní, ale i psychickou.
Lékárníci prosí zároveň lékaře, aby ve zdravotně neodůvodněných případech nepoužívali v současné situaci při preskripci příznak "Nezaměňovat", který vyžaduje komunikaci lékaře a lékárníka vždy, tedy i v případě generické substituce, a tím zatěžuje oba zdravotníky často nadbytečnou komunikací.
Celý výstup naleznete
zde.
Zdroj: CESKA TELEVIZE,
Studio ČT24: 10. leden. Praha: ČT24 + ČT1, str. 0, 10. 1. 2022.