Téma letošního Dne lékáren reflektuje aktuální vývoj a zkušenosti z předchozích několika měsíců. „Koronavirová pandemie ukázala důležitost rovnoměrně rozložené sítě lékáren jako nejdostupnějších zdravotnických zařízení a potvrdila nezastupitelnou roli lékárníků v systému českého zdravotnictví,“ uvádí prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. s tím, že lékárny a lékárníci patří mezi základní stavební kameny zdravotnictví a jsou přínosem nejen pro zdraví jednotlivce, ale i pro celou společnost.
„Lékárník je široce vzdělaným odborníkem, jehož znalosti a zkušenosti mohou využívat pacienti při každodenní návštěvě lékárny. Jeho vzdělání je kombinací znalostí základních přírodních věd, nauky o fungování lidského těla a nemocech. Tyto poznatky jsou koncentrovány do detailních znalostí o struktuře a účincích jednotlivých léků a jejich vzájemných kombinací. Díky tomu může lékárník posoudit zdravotní problém pacienta a případně mu navrhnout možnost samoléčby, nebo doporučit návštěvu lékaře,“ vysvětluje
viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.
Nenahraditelnost lékáren tkví nejen ve výdeji léčivých přípravků, ale i kontrole možných interakcí a kontraindikací, které mohou nastat nejen mezi léky na předpis či bez předpisu, ale také mezi léky a doplňky stravy nebo stravou samotnou. V rámci své činnosti lékárníci pravidelně komunikují s předepisujícími lékaři a řeší například chybnou preskripci, přičemž jsou posledním bodem kontroly před výdejem léčiva pacientům. Lékárníci připravují pro pacienty individuální léky, kontrolují kvalitu a pravost léčiv a poskytují pacientům konzultace k jejich farmakoterapii. Od června je lékárníkům dostupný lékový záznam pacienta, díky kterému mohou pacientům v rámci konzultace ještě lépe poradit při léčbě a jednodušeji odhalit možné lékové chyby při výdeji léku na recept. V neposlední řadě lékárna ručí za správné podmínky skladování léčiv a zajišťuje také sběr nepoužitelných léků.
Doplňující tisková informace
Den lékáren 2020: Jedinečné činnosti a odborné služby, které lékárníci pacientům poskytují
Letošní Den lékáren (18. 6.) provází motto: „Z rukou lékárníka, s radou odborníka. Ve vaší lékárně“. Základní činností lékárníka je výdej léků na recept i bez něj. Mezi další odborné služby a činnosti lékáren patří poradenství a konzultace při různých zdravotních problémech. Od června je lékárníkům dostupný lékový záznam pacienta, díky kterému mohou pacientům v rámci konzultace ještě lépe poradit při samoléčbě a jednodušeji odhalit možné lékové chyby při výdeji léku na recept. Zcela zásadní službou, která není pacientům na očích, a přitom ji běžně využívají, je příprava individuálních léčivých přípravků. Činností je ale mnohem více.
Výdej léků na recept i bez něj. S radou odborníka, které pacient rozumí
Základní činností lékárníka je výdej léků na recept i bez něj. Součástí výdeje léku je poskytnutí rady, jak jej užívat a kontrola, že pacient pokynům rozumí. V souvislosti s touto činností mají lékárníci mnoho kompetencí vyplývajících ze zákona o léčivech. Například v případě pochybností mají povinnost lék nevydat.
Odhalování lékových chyb
Lékárník při výdeji pacientovi poskytuje nejen radu, jak daný lék užívat, ale prověřuje také možnou lékovou chybu. K té může dojít vlivem interakce mezi užívanými léky nebo při kontraindikaci. Ale třeba i tím, že pacient lék užívá v nesprávnou dobu nebo půlí tabletu, která tím ztratí účinnost. Lékové chyby mohou nastat u léků na předpis i bez něj. K interakcím může docházet i mezi léky a doplňky stravy nebo mezi léky a stravou.
Příprava individuálních léků
Ne vždy může pacient užít lék, který je vyráběný hromadně. V takovém případě lékárníci připravují léky individuálně v laboratořích svých lékáren. Například pro pacienty s kožními potížemi či alergiemi míchají masti bez konzervačních látek a aromat, jež někteří pacienti nesnášejí. Dále připravují léky, které rychle degradují (kazí se), takže se nedají vyrábět ve velkých šaržích, například antibiotické kapky nebo sirupy pro děti. A často pro pacienty lékárníci připravují také léčivé přípravky ve složení nebo koncentracích, které se v hromadně vyráběných lécích nevyskytují.
Kontrola jakosti a pravosti léků
Lékárna musí kontrolovat jakost léčivých přípravků a zaručit takové skladovací podmínky, které ji nenaruší. Od února 2019 v lékárnách dochází k ověření pravosti léků na předpis. Každé balení těchto léků je opatřeno unikátním 2D kódem, který zaručuje jeho pravost a odlišuje jej od případných padělků. Ani do zavedení FMD, ani po něm, naštěstí nebyl v České republice, na rozdíl od jiných zemí Evropy v lékárnách odhalen jediný padělek.
Konzultační činnost
Stále častěji se na lékárníky pacienti obracejí o radu – ať v souvislosti se svými léky, nebo v souvislosti se svými zdravotními potížemi. Lékárník je důvěryhodný zdravotnický odborník, který je připraven pacientům naslouchat a snaží se jim poskytnout poradenství ohledně jejich zdravotního stavu a případných problémů. Mnoho lékárníků je navíc proškoleno speciálními garantovanými kurzy, takže mohou s pacientem probrat jejich skladbu léků, nebo erudovaně radit a vést při odvykání kouření, screeningu diabetu nebo Alzheimerovy choroby. Lékárníci svým pacientům pomáhají i při snižování hmotnosti nebo radí při ošetřování ran.
Přílohy:
Tisková zpráva
Tisková informace
Informační leták
Informační leták_tisk
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.