Od 1. 6. 2020 si budou moci pacienti v lékárně vyzvednout všechny předepsané léky pomocí průkazu totožnosti. Lékárník načte číslo občanského průkazu nebo pasu pacienta a zobrazí se mu všechny platné nevydané eRecepty. Dosud bylo nutné každý eRecept načítat zvlášť z papírových průvodek, z sms zpráv či z e-mailů. Česká lékárnická komora (ČLnK) připravila praktický informační letáček pro pacienty, ve kterém je přehledně popsáno, jak bude načítání eReceptů s dokladem totožnosti probíhat.
Jak bude načítání eReceptů s dokladem totožnosti probíhat? Jednoduše!
„Pacient předloží lékárníkovi občanský průkaz nebo pas. K vyzvednutí léků pak již nebude potřeba ukazovat nebo diktovat jednotlivé identifikátory několika eReceptů. To ocení především pacienti, kteří si najednou vyzvedávají léky předepsané na více receptech,“ vysvětluje
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.
Jednou z podmínek pro výdej eReceptu na průkaz totožnosti jsou správně vyplněné osobní údaje pacienta na předepsaném eReceptu. Jedná se o jméno a příjmení, datum narození a adresu.
„Tím dojde k tzv. ztotožnění v registru obyvatel, které je podmínkou zjednodušeného výdeje léků na eRecept pomocí průkazu totožnosti,“ upřesňuje
tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová a dodává, že se pacienti nemají čeho obávat a mohou se poradit se svým lékárníkem, jak si své léky vyzvednout bez stresu a bezpečně.
V jakých případech nebude možné osobní doklad pacienta využít?
Výdej nebude možný u pacientů, kteří nemají vystavený občanský průkaz nebo pas, což jsou nejčastěji děti. A nebude to možné také u pacientů, kteří nemají doklad u sebe, nebo u cizinců bez trvalého pobytu nebo azylu.
„Pokud by nastala situace, že lékař pacientovi vystaví eRecept aniž by ho ztotožnil, nebude možné v lékárně takový identifikátor načíst pomocí dokladu pacienta. Pacient se ke svému předepsanému léku přesto dostane. Identifikátor eReceptu se načte některým z dosavadních způsobů - skenováním QR kódu z mobilu, z papírové průvodky nebo přepsáním 12 znaků identifikátoru,“ uvádí k možným situacím při výdeji léků v lékárně
PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D., viceprezident ČLnK.
Načtení eReceptu bude možné pro všechny typy strojově čitelný občanských průkazů. Těmi v dnešní době disponuje většina obyvatel.
„Je však potřeba zmínit, že pro občany narozené před 1. 1. 1936 platí výjimka. Tito občané nemusí mít vydaný strojově čitelný občanský průkaz. Dle údajů Českého statistického úřadu žilo k 31. 12. 2019 v ČR celkem 206 205 osob starších 84 let. Část těchto seniorů může mít strojově nečitelný občanský průkaz s vyznačenou dobou platnosti bez omezení, nebo s platností prodlouženou bez omezení. Tyto občanské průkazy nebude možné k výdeji eReceptu využít,“ upřesňuje závěrem
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK.
Tisková zpráva ke stažení ZDE.
Letáček ke stažení ZDE.
Letáček_tisková data ZDE.
Ilustrační obrázek ke stažení ZDE.
Česká lékárnická komora je samosprávná nepolitická stavovská organizace sdružující lékárníky. Byla zřízena zákonem ČNR č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře. Její ustavující sjezd se uskutečnil 28. - 29. září 1991.
Česká lékárnická komora dbá, aby její členové vykonávali své povolání odborně, v souladu s jeho etikou a způsobem stanoveným zákony a řády komory. Zaručuje odbornost svých členů a potvrzuje splnění podmínek k výkonu lékárnického povolání. Posuzuje a hájí práva a profesní zájmy svých členů, stejně tak chrání jejich profesní čest.