Dne 13. května se koná Evropský den melanomu. K této aktivitě se připojuje i Česká lékárnická komora a lékárníci v České republice.
Lékárníci se zapojili do Evropského dne melanomu, poradí, jak mu předcházet
Praha, 12. května 2013 – Na pondělí 13. května připadá Evropský den melanomu. Česká republika se k této aktivitě připojila již v roce 2001, velmi záhy po jejím vzniku. V letošním roce budou informace o melanomu pro pacienty nově dostupné i v lékárnách. Hlavním důvodem k aktivnímu zapojení lékárníků je nejen stále vzrůstající počet diagnostikovaných melanomů u pacientů v ČR, ale také skutečnost, že jsou lékárny velmi často prvním místem v systému zdravotní péče, kam se o svých potížích chodí pacienti radit. Lékárníci proto pacientům poradí nejen jak se správně opalovat, jaký během opalování použít ochranný faktor, ale mají k dispozici také kontakty na lékaře, kteří provedou bezplatné vyšetření mateřských znamének.
Melanom je zhoubný nádor vznikající z pigmentových buněk, který často metastazuje. Na těle se může vyskytnout kdekoliv, nejčastěji na plochách, které jsou vystaveny slunečnímu záření. Vyskytuje se hlavně na kůži, ale také na sliznicích nebo v oku. Na jeho vzniku se podílí ultrafialové záření, především jeho UVB složka. V České republice se za posledních 30 let zvýšil výskyt melanomu čtyřikrát. Každoročně u nás tímto typem nádoru onemocní kolem 2000 lidí.
Většina melanomů vzniká z mateřských znamének. Tato znaménka se zvětšují, jsou asymetrická, neohraničená, mohou měnit zbarvení, na omak jsou drsná nebo šupinatí. Znaménka vyrůstají do výšky, v průměru mají obvykle více než 5 mm. Vysoce náchylní ke vzniku melanomu jsou jedinci se světlou pokožkou a s kožním fototypem I a II s pigmentovými névami a pihami. Významným rizikovým faktorem je časté a nepřiměřeně dlouhé opalování na slunci, od slunce spálená pokožka a pravidelné navštěvování solárií. Nejvíce ohroženou skupinou pacientů pro vznik melanomu jsou ženy ve věku od 20 do 29 let a pacienti se sníženou imunitou (např. užívající imunosupresiva).
Jedním ze základních preventivních opatření proti vzniku melanomu je kromě používání kvalitních a správně aplikovaných přípravků s dostatečným ochranným faktorem také pravidelná kontrola znamének. Pokud na některém z nich zjistíte změny, neodkládejte návštěvu u kožního lékaře. Ne všechna znaménka, která změnila velikost a tvar, musí být melanomy, ale je důležité se o nich poradit s lékařem. Nechte si znaménka jedenkrát ročně vyšetřit, časné odhalení a odstranění znaménka může zabránit rozvoji zhoubného nádoru. Lékárníci Vám nově poradí, kde můžete vyšetření bezplatně podstoupit.
Více informací najdete na webu České lékárnické komory
zde.
Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233,
chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., tiskový mluvčí ČLnK: +420 724 340 769,
krebs@lekarnici.cz
Mgr. Martina Dulavová, koordinátorka akce: +420 261 362 333,
dulm@medicon.cz
Tisková zpráva