Zvýšení DPH na léky a zdravotnické prostředky zhorší zdravotní péči.
Praha, 1. září 2011 – Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schvaluje ve třetím čtení návrh zákona, který zvyšuje DPH uplatňovanou u léků a zdravotnických prostředků. Nejdříve dojde ke zvýšení z 10 % na 14 % a poté až na 17,5 %. To bude znamenat zvýšení nákladů pacientů a zdravotních pojišťoven postupně až o 4,5 miliardy korun ročně v porovnání se současným stavem. Česká lékárnická komora dlouhodobě upozorňuje na to, že není morálně přijatelné sanovat deficit státního rozpočtu a důchodového systému přeléváním peněz z prostředků určených k léčení pacientů.
„Česká republika se postupně stává v rámci Evropské unie zemí, která se přístupem ke zdanění léků výrazně vymyká z obvyklých hodnot. Schválená cílová 17,5% výše DPH je u léků více než dvojnásobná v porovnání s průměrem zemí EU, z nichž některé země léky ani nezdaňují a neodčerpávají tak prostředky určené pro léčení svých občanů,“ říká Michal Hojný a dodává, „převod peněz ze zdravotnictví do státního rozpočtu nelze označit jinak, než jako velmi nešetrný vůči pacientům.“
Podle dlouhodobě prezentovaného názoru ČLnK by měla být DPH uplatňovaná na léky co nejnižší. Tím by bylo zajištěno, že se maximum prostředků vybraných v rámci zdravotního pojištění vrátí zpět pacientům. Zvyšování DPH přináší vyšší náklady pacientům, složitější a nepřehlednější tvorbu cen a úhrad léčiv a v neposlední řadě také další finanční obtíže celému zdravotnictví, které se i bez této nové zátěže potýká s nedostatkem peněz.
„Zvýšení sazby DPH povede k vyšší ceně léčiv. V případě léků vydávaných na recept s úhradou ze zdravotního pojištění zaplatí vyšší cenu částečně pacienti a částečně zdravotní pojišťovny. V případě léků bez úhrady zaplatí navýšení pouze pacienti. Pokud se finanční limity lékařů pro předepisování léčiv nezvýší o předpokládaný nárůst DPH, dojde k omezení péče, nebo opět dopadne zátěž na pacienty. Nezbývá mi než zopakovat, že lékárny nemají vzhledem k silné cenové regulaci prostor pro kompenzaci zvýšené DPH,“ říká Michal Hojný a pokračuje, „Česká lékárnická komora vždy podporovala snahu ministerstva zdravotnictví nezvyšovat zdanění léků a tím i náklady na zdravotní péči.“
Více informací o sazbách DPH na léky v zemích EU a názorech některých politiků k tomuto tématu můžete najít na webu ČLnK zde.
Tisková zpráva