Evropský svaz lékárníků (Pharmaceutical Group of the European Union, PGEU) vítá rozšířené uznávání přeshraničních lékařských předpisů.
Uznávání přeshraničních lékařských předpisů ve všech 27 členských státech Evropské Unie je součástí širší směrnice o poskytování a financování přeshraniční zdravotní péče, která byla schválena 19. ledna 2011 na plenárním zasedání Evropského Parlamentu ve Štrasburku.
PGEU podporuje práva pacientů na vyhledání a čerpání zdravotnické péče v ostatních státech unie. Uznávání lékařských předpisů je jednou z klíčových změn, které nová směrnice přináší. Základním předpokladem pro výdej přeshraničního receptu je schopnost lékárníka ověřit pravost a správnost takového předpisu. Pro ověření pravosti lékařského předpisu je nezbytné nejenom identifikovat pacienta, ale také reálně identifikovat, případně kontaktovat předepisujícího lékaře, a tím se vyhnout případné chybě v medikaci. V některých případech se stává, že lékárník po telefonické konzultaci s lékařem upravuje předepsané dávkování v zájmu zachování bezpečné a efektivní terapie pacienta. Důležitá je i harmonizace pravidel u národních lékařských předpisů. Tento aspekt představuje jeden z konkrétních problémů, které přináší nová směrnice.
Valné shromáždění PGEU přijalo 21. března 2011 v Bruselu prohlášení, ve kterém reaguje na možné problémy při technické realizaci směrnice. Například obtíže spojené s identifikací osob oprávněných k předepisování v jiných zemích. Národní odlišnost obchodních názvů léků je komplikace řešitelná předepisováním pomocí mezinárodního nechráněného názvu léku (INN). Prohlášení také obsahuje návrh vzoru evropského lékařského předpisu, včetně seznamu nezbytných náležitostí.
Generální sekretář PGEU John Chave říká: „Uznávání přeshraničních lékařských předpisů má naši plnou podporu. Uznání zahraničního receptu nemůže být na úkor profesních povinností lékárníka a bezpečnosti pacienta – jsme potěšeni, že znění směrnice v tomto směru podpořilo naše připomínky a zachovalo lékárníkovo právo nevydat lék v případě pochybností. Pro tento okamžik zůstává výzvou zajistit identifikaci a kontakt s předepisujícím lékařem, aby mohl systém pracovat bezpečně a efektivně.“
Evropský svaz lékárníků (Pharmaceutical Group of the European Union, PGEU) je asociace reprezentující více než 400 000 lékárníků z veřejných lékáren. Členy PGEU jsou národní asociace a profesní organizace ve 32 evropských zemích. Česká lékárnická komora je členem PGEU od roku 1997. Pro více informací navštivte www.pgeu.eu.