Podle materiálů Světové zdravotnické organizace a dalších zdravotnických autorit publikovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR doporučení o nošení ochranných pomůcek.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala několik materiálů, ve kterých podrobně informuje o používání ochranných prostředků a opatření v souvislosti s ochranou před nákazou a šířením COVID - 19. V tomto doporučení shrnujeme důležitá fakta.
Nošení lékařských roušek je WHO indikováno u osob s klinickými příznaky respiračního onemocnění z důvodu zamezení dalšího šíření nákazy do okolí. Řada zemí doporučuje nošení u všech pacientů. V České republice je momentálně nošení roušek či jakékoliv ochrany dýchacích cest povinné.
Používání ochrany dýchacích cest je jedno z důležitých preventivních opatření, které pomáhá omezit šíření respiračních onemocnění, včetně COVID–19. Přesto pouhé používání ochrany dýchacích cest bez dalších opatření je nedostatečné. Musí být vždy kombinováno s dostatečnou hygienou a častým mytím rukou.
Světová zdravotnická organizace (WHO), Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC), Institut Roberta Kocha (RKI) a další uznávané odborné instituce doporučují, aby zdravotničtí pracovníci, kteří pečují v přímém kontaktu o nakažené pacienty, používali tyto ochranné pomůcky: ochranný plášť, rukavice, ochranu dýchacích cest a ochranu očí.
Zdravotničtí pracovníci v kontaktu s potvrzeným nebo s podezřelým případem nákazy COVID-19 by podle ECDC měli mít:
respirátor FFP2 nebo vyšší třídy ochrany, ochranu očí, ochranné oblečení (plášť, overall) s dlouhým rukávem a rukavice.
Výlučně
respirátor FFP3 se doporučuje u procesů vytvářejících aerosoly jako např. tracheální intubace, tracheostomie, odsávání z dýchacích cest, bronchoskopie, indukce sputa, kardiopulmonální resuscitace apod.
U ostatních procesů je dostatečná i nižší třída ochrany.
V USA doporučuje Centrum pro kontrolu nemocí (CDC) pro zdravotníky respirátory N95, jehož ochranné účinky jsou podobné jako FFP2.
Posouzení, zda použít k zakrytí obličeje „obyčejnou“ látkovou roušku nebo lékařskou roušku, anebo respirátor, závisí na zhodnocení rizikovosti prostředí, ve kterém se pohybujete a činnosti, kterou provozujete.
Nadužívání speciálních ochranných pomůcek může mít za následek jejich nedostatek.
Při použití ochranné roušky dbejte následujících doporučení.
Nosíte-li roušku, zásadní je správné nasazení a sejmutí roušky včetně odhození do odpadu. Opatrně si nasazujte
roušku, ujistěte se, že zakrývá ústa a nos a pevně ji uvažte tak, aby byla minimalizována mezera mezi tváří a rouškou. Přední části roušky se během nasazování a snímání nedotýkejte. Při snímání roušky použijte následující postup: nedotýkejte se přední části roušky, uvolněte ji vzadu za šňůry či gumičky a sejměte ji. Po sundání roušky, nebo
kdykoli jste se se dotkli přední části, umyjte si ruce mýdlem a desinfekcí. Nahraďte roušku, když je vlhká, novou čistou suchou rouškou. Nepoužívejte opakovaně roušky, které jsou určeny k jednorázovému použití. Vyhoďte roušku do odpadu ihned po použití. Vzhledem k celosvětovému nedostatku ochranných pomůcek je akceptovatelné použití
stejného respirátoru při péči o více pacientů se stejnou diagnózou bez sejmutí respirátoru, pokud není respirátor poničen, znečištěn či kontaminován.
Nemocnice, které si umí zajistit sterilizaci zdravotnických prostředků či samy disponující centrální sterilizací, mohou pro potřebu svých zdravotnických pracovníků
ověřenými sterilizačními metodami sterilizovat použité respirátory, zejména respirátory třídy FFP3, pro opakované použití, a to až třikrát.
V případě rizika nákazy pacientů je třeba používat respirátory bez výdechového ventilu nebo překrýt výdechový ventil rouškou. U zvýšeného rizika vzniku aerosolu je třeba použít i ochranné brýle nebo štít.
Shrnutí:
Ve vyspělých zemích vč. Evropy a USA je respirátor FFP2 (resp. v USA respirátor N95, v Číně respirátor KN95 – oba porovnatelné s FFP2) doporučovanou ochranou pro zdravotnické pracovníky při výkonu práce, a to i pro personál
v kontaktu s COVID-19 pozitivními pacienty.
Výjimkou jsou procedury, u kterých vzniká kontaminovaný aerosol, kde by se měl použít respirátor FFP3.
Doporučení bude upravováno v návaznosti na nové poznatky.
Plné znění Doporučení Ministerstva zdravotnictví včetně zdojů.
Typové profese a činnosti pro používání respirátorů a roušek
Profese Typ ochranného prostředku
Zdravotnický pracovník JIP s ventilovanými pacienty GB19083 / FFP3
Personál infekční kliniky GB19083 / FFP3
Personál uvnitř rizikové zóny 3 s možným výskytem kontaminovaného aerosolu GB19083 / FFP3
Pracovník laboratoře COVID-centra GB19083 / FFP3
Zdravotnický pracovník – odběrová místa FFP2 / N95 / KN95 / GB19083
Zdravotnický pracovník urgentní příjem FFP2 / N95 / KN95 / GB19083
Zubní lékař FFP2 / N95 / KN95 / GB19083
Zdravotnický pracovník – běžné oddělení FFP2 / N95 / KN95
Praktický lékař FFP2 / N95 / KN95
Ambulantní specialista FFP2 / N95 / KN95
Lékárník FFP2 / N95 / KN95
Potravináři – čisté prostory FFP2 / N95 / KN95
Řidiči FFP2 / N95 / KN95
Pokladní FFP2 / N95 / KN95
Pracovníci s četným kontaktem s klienty FFP2 / N95 / KN95
Armáda – četný kontakt s klienty FFP2 / N95 / KN95
Policie – četný kontakt s klienty FFP2 / N95 / KN95
Hasiči – četný kontakt s klienty FFP2 / N95 / KN95
Armáda – ostatní Rouška / FFP1
Policie – ostatní Rouška / FFP1
Hasiči – ostatní Rouška / FFP1
Energetika Rouška / FFP1
Pro ostatní činnosti (administrativní práce, průmysl, lesnictví, zemědělské práce, potravinářský průmysl) a běžné občany dostačuje rouška.