V týdnu od 18. do 22. listopadu 2013 proběhne již po čtvrté informační kampaň:
Antibiotika jsou léky, které působí specificky proti bakteriím a jsou lékařem předepisovány pouze na léčbu bakteriální infekce. Jsou proto vázány na lékařský předpis a pacienti by je rozhodně neměli užívat bez lékařského dohledu (například pokud Vám zbudou z předcházející léčby doma).
Užíváním v neopodstatněných případech (např. běžná viróza a chřipka) či nesprávným způsobem (nedoužívání celého balení, špatný časový režim) může vzniknout rezistence neboli odolnost bakterií na antibiotika a příští léčba pak již nemusí být účinná. To se však netýká pouze těch, kteří antibiotika užívají, ale doslova každého z nás. Rezistentní kmeny si totiž můžeme předávat vzájemně a některé bakterie dokonce mohou „informaci“ vedoucí k získání odolnosti vůči antibiotikům získat od jiných bakterií.
Podle výsledků dotazníkových šetření z předchozích let si však stále více než třetina pacientů chybně myslí, že antibiotika zabíjejí viry a dokonce se najde dost pacientů, kteří si "ordinují" antibiotika sami ze zásob, které jim zbyly po předchozím užívání. To může vést ke vzniku bakteriální rezistence na antibiotika.
Informační kampaň je zaměřena nejen na dospělé pacienty, ale i na rodiče s dětmi. Rodičům vysvětlíme, kdy jsou pro jejich dítě antibiotika vhodná, a kdy by naopak mohla uškodit. Vysvětlíme Vám také, jaká opatření a úpravy jídelníčku jsou potřeba nejen při užívání antibiotik, ale také jako prevence viróz i "běžných" bakteriálních onemocnění. Letos poprvé představíme jednoduchý test, díky kterému můžete už doma orientačně odlišit, zda je infekce způsobena bakteriemi nebo viry, proti kterým se antibiotika nepoužívají.
Zajímá Vás, proč se antibiotika musí užívat v pravidelných intervalech, proč musíte užívat celou předepsanou dávku, přestože se Vám ulevilo?
Přijďte si v týdnu od 18. do 22. listopadu pro odpověď do lékáren.
Součástí kampaně je i anonymní průzkum mezi dospělými pacienty a rodiči dětí, kterým byla předepsána antibiotika. Zeptáme se Vás mimo jiné, co děláte, pokud Vám antibiotika neúčinkují. Rádi bychom znali také Vaše zkušenosti s domácím bezpřístrojovým testem na rozlišení typu injfekce, s péčí o dítě, které trpí běžnou infekcí horních cest dýchacích, zda považujete pouze radu a doporučení režimových opatření za dostatečnou lékařskou péči apod.
Budeme velmi potěšeni, pokud se zapojíte do tohoto průzkumu a vyplníte v lékárnách krátký anonymní dotazník. Vaše odpověď nám pomůže ke srovnání názorů českých pacientů s výsledky obdobného průzkumu v ostatních zemích Evropské Unie a tím k lepšímu a bezpečnějšímu užívání antibiotik. Rozvoj rezistence totiž nerozlišuje geografické hranice.
Dotazník si můžete on -line vyplnit přímo na internetu nebo stáhnout a přinést do lékárny vyplněný:
-
-
Dospělí pacienti, kterým byla předepsána ATB Stáhnout Vyplnit přímo
-
-
Rodiče dětí, kterým byla předepsána ATB Stáhnout Vyplnit přímo
Přijďte se poradit do Vaší lékárny! Lékárníci a asistentky, kteří se zapojí do projektu, Vás rádi uvítají, poradí Vám a odpoví na Vaše otázky týkající se léčby antibiotiky.
Lékárny zapojené do kampaně můžete vyhledat naším vyhledávačem.
Projekt Antibiotický týden v prostředí lékáren je doprovodnou akcí celoevropského projektu Evropský antibiotický den, který se koná již pátým rokem. Projekt České lékárnické komory (ČLnK) vznikl za podpory Státního zdravotního ústavu, Farmaceutické fakulty VFU v Brně, Mladých lékárníků a Světové zdravotnické organizace.
Zachování účinnosti antibiotik je zodpovědností každého z nás!
Kdy užívat antibiotika?
Antibiotika nepomáhají při nachlazení nebo chřipce!
-
Antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriálním infekcím – nemohou Vás vyléčit z infekcí, které jsou způsobeny viry, jako je běžné nachlazení nebo chřipka.
-
Antibiotika nezabrání virům, aby se šířily na další osoby.
-
Užívání antibiotik z nesprávných důvodů, jako například proti nachlazení nebo chřipce, pro Vás nemá žádný užitek.
-
Zneužívání antibiotik vede pouze k tomu, že se bakterie stanou odolnými vůči antibiotické léčbě, takže pokud budete vy nebo vaše děti potřebovat antibiotika někdy v budoucnosti, nemusejí již účinkovat.
-
Při užívání antibiotik se mohou objevit vedlejší účinky, jako například průjem.
-
Užívejte pouze antibiotika předepsaná vaším lékařem
Jak užívat antibiotika?
-
Pokud lékař rozhodl, že antibiotika jsou nezbytná, je velice důležité, aby byla užívána správně a zodpovědně.
-
Užívejte antibiotika pouze tehdy, předepíše-li je lékař
-
Dodržujte rady lékaře a lékárníka jak antibiotika užívat, aby mohla zůstat účinná i do budoucna.
-
Užívejte antibiotika po dobu, kterou lékař určil, a dodržujte časový režim užívání.
-
Neuchovávejte zbytky antibiotik.
-
Pokud Vám během užívání lékař změnil lék, poraďte se s lékárníkem, jak zbylé léčivé přípravky zlikvidovat. Nikdy je nelikvidujte sami, lékárník zajistí jejich odbornou likvidaci!
Proč užívat antibiotika zodpovědně?
Zbytečné nebo nesprávné užívání antibiotik může způsobit, že bakterie získají odolnost proti antibiotikům. To je zdravotní riziko nejen pro osobu, která antibiotika nevhodně užívala, ale také pro kohokoliv dalšího, kdo se může touto odolnou bakterií následně nakazit.
-
-
Antimikrobiální rezistence (odolnost) je schopnost bakterie odolávat účinku antibiotika.
-
-
Za posledních 5 let se účinnost antibiotik v důsledku rostoucí odolnosti bakterií vůči antibiotické léčbě významně snížila.
-
-
Jakékoliv použití antibiotika způsobí buď zahubení bakterie, nebo se mu bakterie přizpůsobí a stane se vůči němu odolná.
-
Lidé ani zvířata se nestávají odolnými vůči antimikrobiální léčbě, ale bakterie a další mikroorganismy odolnost získat mohou.
Antibiotická rezistence má za následek snížení nebo ztrátu účinnosti antibiotika při léčbě infekce způsobené touto bakterií.
Zachování účinnosti antibiotik je zodpovědností každého z nás!