I přes kladné hodnocení změny postoje VZP, upozorňujeme veřejnost, že zůstávají skupiny pacientů, u kterých se od 1. července 2012 výrazně zvýší spoluúčast.
Česká lékárnická komora v uplynulém měsíci intenzivně upozorňovala v odborných kruzích i v
médiích na rizika vyplývající z možné nedohody zdravotních pojišťoven nad seznamem volně prodejných léků, které by měly po 1. červenci zůstat i nadále hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Všeobecná zdravotní pojišťovna nakonec těsně před vypršením lhůty pro podání žádosti o zachování úhrad u některých skupin volně prodejných léků
přehodnotila své původní stanovisko. Snížila počet léků, u nichž bude žádat ponechání úhrad, zároveň přistoupila u zbylých skupin na indikační omezení platná v současnosti tak, aby mohly být tyto léky hrazeny bez přerušení od začátku července. V úhradách zdravotních pojišťoven by tak měly zůstat multienzymové přípravky k léčbě pacientů s onemocněním slinivky břišní a cystickou fibrózou, léky s obsahem diklofenaku, ibuprofenu a tzv. umělé slzy. Vše za stávajících podmínek.
Pro ostatní látky z
původního seznamu, např. soli vápníku k léčbě osteoporózy, nebo pro hemodialyzované pacienty VZP zachování úhrady nepožaduje.
Česká lékárnická komora hodnotí změnu původního postoje VZP kladně. Přesto považuje za nutné upozornit na skutečnost, že budou některé léky z původních seznamů pojišťoven od 1. července vyřazeny z úhrad. Jedná se zejména o přípravky s obsahem solí vápníku k léčbě osteoporózy a pro pacienty na dialýze, antihistaminika v menších baleních, laktulóza a některé dermatologické přípravky. V těchto případech bude muset proběhnout pro stanovení úhrady řádné správní řízení na SÚKL. Z odborného hlediska má zachování zmíněných přípravků v úhradě z pojištění jako součást komplexnější léčby své opodstatnění.
Související články:
Tisková zpráva ČLnK ze dne 16. 5. 2012
Tisková zpráva VZP ze dne 30. 5. 2012