Vážení, připadá mi doslova nestoudné, aby během dvou tří let se zvýšila cena obyčejného 3% peroxidu vodíku z 20 Kč na 43 Kč! Nebo si opravdu myslíte, že tato suma odpovídá té troše desinfekční vody?
Nedivte se, že vás lidi řadí mezi nejhamižnější profese. A to dříve jste byli považováni za elitu.
J.H.
Vážená paní,
dovolím si Vám v krátkosti popsat několik možných důvodů, proč došlo ke změně ceny Vámi zmíněného přípravku. Bohužel jste nenapsala, zda se jednalo o hromadně vyráběný léčivý přípravek (HVLP) či v lékárně individuálně připravovaný léčivý přípravek (IVLP), jaké ceny a v jakých lékárnách jste porovnávala.
V případě HVLP se s největší pravděpodobností jednalo o změnu ceny výrobce, kterou lékárna nemůže ovlivnit. Cena výrobce, resp. nákupní cena, se skutečně během posledních let u 3% peroxidu vodíku výrazně zvýšila. V důsledku legislativních změn nejsou léčiva vydávaná bez předpisu, která současně nemají přiznánu žádnou úhradu ze zdravotního pojištění již cenově regulována. Z tohoto důvodu lze pak u části těchto léčiv zaznamenat volný nárůst cen výrobců. Zdražení tohoto sortimentu nemůže tedy lékárník ovlivnit.
V případě IPLP jsou do konečné ceny přípravku kalkulovány jeho složky vč. obalů v nákupních cenách. Taxa laborum, jako odměna za práci lékárníka, byla od roku 2005 zvýšena u tohoto přípravku o 31 haléřů, takže případné zvýšení koncové ceny pro pacienta jde prakticky výhradně na vrub zvýšeným cenám surovin a obalového materiálu.
Mgr. Aleš Krebs
tiskový mluvčí ČLnK