Jediným správným způsobem likvidace nepoužitelných léků je jejich odevzdání do lékárny. Lidé však někdy do lékáren přinášejí k ekologické likvidaci také mnoho přípravků, které mezi nepoužitelné léky nepatří, například doplňky stravy, kosmetiku nebo zdravotnické prostředky. Proto Česká lékárnická komora opakovaně upozorňuje na to, co mezi nepoužitelné léčivé přípravky patří, a co nikoli.
Odpovědnost lidí vůči životnímu prostředí dlouhodobě stoupá. Stále více se snaží třídit odpad a zvyšuje se i počet lidí, kteří nosí nepoužitelné léky zpět do lékáren, což je také jediný správný způsob jejich likvidace. Lékárníci své pacienty v rámci dispenzace upozorňují na potřebu ekologické likvidace nepoužitelných léčiv a Česká lékárnická komora se tématu věnuje pravidelně. V roce 2022 ČLnK vydala
tiskovou zprávu k nepoužitelným lékům, jejíž součástí je praktická tabulka, které přípravky se do lékárny vrací, a které nikoli. Stále se však stává, že lidé vracejí do lékárny i doplňky stravy, případně kosmetické přípravky, které mezi nepoužitelná léčiva nepatří, a to i v případě, že byly v lékárně pořízeny.
Pracovníci lékáren nepoužitelné léky po odevzdání nemohou i z bezpečnostních důvodů třídit, je proto důležité, aby mezi nimi nebyly přípravky, které se k ekologické likvidaci léčiv nehodí.
Někteří lidé mají tendenci léky hromadit, což je zbytečné, a ČLnK dlouhodobě upozorňuje, že takové chování není vhodné. Zásoba chronicky užívaných léků přibližně na 3 měsíce je dostačující.