Chcete si přešíst páteční (8.11.) zpravodajství?
Tisková zpráva
Usnesení sjezdu
14:25
XXIII. sjezd delegátů České lékárnické komory skončil.
14:21
Sjezd vstupuje do závěrečné fáze. Po schválení finálního znění celého
usnesení uzavře prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba XXIII. sjezd delegátů české lékárnické komory.
14:11
Blok schavlování usnesení je u konce, největší disksusi znovu vyvolaly body usnesení pro přísnější regulaci segmentu lékárenství a oblast PR aktivit komory. Delegáti sjezdu také schválili kocepci veřejného lékárenství předloženou představenstvem ČLnK.
12:50
Začíná blok schvalování usnesení.
12:37
Diskuse byla ukončena poděkováním a do 12:50 probíhá přestávka
12:35
Poslední dotaz z auditoria vznesl Mgr. Hampel a týkal se nastavení jiného systému odměňování za dispenzaci léčiv, tzv. výkonového ohodnocení. Mgr. Mátl lakonicky odvětil, že budoucnost je nejjistá a přítomnost se mění každým okamžikem. Na jednoznačnější odpověď si pravděpodobně počkáme.
12:28
Další palčivé téma nedostatku některých mnohdy základních léků (penicilíny) vznesla směrem k SÚKL Mgr. Šnajdrová. Ředitel Březovský se pokusil nedostatek pendeponu bagatelizovat a poukázal na to, že je to překonaný lék, který se vyrábí (ale nedováží, pozn. reedakce) prakticky výhradně pro Českou republiku.
12:25
Diskuse se točí o uvolnění nekterých ambulantních ZULP do výdeje na recept. Stejně tak o zrušení některých preskripčních omezení pro praktické lékaře. (K tématu hovoří MUDr. Bohumínská a MUDr. Březovský). Jako příklad rušení preskripčního omezení následkem snížení ceny uvedl clopidogrel.
12:20
Co se týče elektronického receptu uvedl náměstek Ústavu čísla za říjen:
za měsíc říjen 2013
předepisujících lékařů 844
vydávajících lékáren 771
předepsaných receptů 83 tisíc (z celkového počtu 6 milionů)
vydaných receptů 55 tisíc
fakturace pojišťovnám 43 miliónů korun
12:15
PharmDr. Grodza se obrátil na ředitele SÚKL s dotazem na využívání dat z centrálního úložiště. MUDr. Březovský potvrdil, že údaje sbírané do úložiště ze všech lékáren se žádným způsobem nevyhodnocují. Sběr dat z lékáren se proto v současnosti jeví jako samoúčelný. Ředitel SÚKL avizoval, že bude iniciovat změnu zákona tak, aby bylo možno data analyzovat. Stále to naráží na ochranu osobních údajů. Mgr. Vrubel oznámil, že k úložišti nejsou připojeny všechny lékárny (pozn. redakce: přibližně polovina lékáren stále vzdoruje nabízenému dobru) a ani z těch připojených některé data neodesílají, podle sdělení ředitele SÚKL je to 296 lékáren.
12:10
Diskuse se nyní zaměřila na předvídatelnost stanovování cen a úhrad stanovovaných Ústavem. Postupně se vyjádřili MUDR. Mgr. Maršík, MUDr. Březovský, Mgr. Mátl a PharmDr. Chudoba.
12:00
Následná diskuse se zabývá především kontrolní činnosti Ústavu, zejména v oblasti zádsobování lůžkových zdravotnických zařízení (Mgr. Holubová) a baťůžkaření (PharmDr. Dvořáková). Mgr. Vrubel avizoval razantnější přístup Ústavu při kontrolách ve zdravotnických zařízeních.
11:55
Mgr. Bažantová konfrontuje praxi SZP s kontrolní činností Ústavu v oblasti cenové kontroly v lékárnách. MUDr. Březovský konstatuje, že ani jedna kontrola neprokázala provinění lékárny vůči úhradové regulaci.
11:52
Dr. Schwarzová cílila dotaz o rozdílných úhradách omeprazolu na náměstka Ústavu Mgr. Vrubela. Ten odpověděl s odkazem na probíhající revizi, která odlišné výše úhrad znovu srovná. Nutná prodleva mezi současností a koncem revize znovu vyvolala nesouhlasný šum mezi delegáty.
11:50
Mgr. Hampel oznámil ředitelce lékové komise SZP, že podobné snahy už byly v minulosti a nakonec byly vyřešeny soudním rozhodnutím. Varoval SZP před opakováním podobných chyb.
11:45
Ředitelka SZP kontruje oznámením, že provozovatelé lékáren jsou povinni dodržovat nejenom SCAU, ale také číselníky pojišťoven. Bouře nevole v sále nedovoluje prozatím žádnou další komunikaci.
11:43
Odpověď ze strany SZÚ je pro delegáty nepřijatelná. Ze sálu se ozývají výrazy nesouhlasu. MUDr. Maršík, právní poradce ČLnK uklidňuje situaci věcným přehledem situace, kdy sděluje předsedkyni lékové komise SZP, že jakékoliv nedodržení ujednání mezi pojišťovnou a držitelem rozhodnutí o registraci nesmí negativně dopadat na provozovatele lékáren.
11:41
Podle předpokladů se další konkrétní dotaz (Mgr. Šnajdrová) týká snižování úhrad v souvislosti s DNC a je cílen na MUDr. Bohumínskou.
11:39
Byla zahájena diskuse delegátů. S prvním dotazem vystoupil PharmDr. Krpálek se žádostí k Mgr. Vrubelovi o zveřejnění konkrétních údajů o poklesu nákladů za léky.
11:38
Mgr. Mátl v úvodu omluvil ministra zdravotnictví a svůj příspěvek věnoval tvorbě úhradové vyhlášky.
11:35
MUDr. Bohumínská ze zaměřila především na problematiku tvorby Pozitivních listů SZP a takzvané DNC, tedy dohody o cenách, které pojišťovny uzavírají s držiteli rozhodnutí o registraci. Prakticky tak určila budoucnost následné diskuse.
11:33
Mgr. Filip Vrubel seznnámil delegáty sjezdu s přehledem vývoje nákladů za léky v probíhajícím roce. Z konkrétních čísle vyplývá, že klesají náklady na léky předepsané na lékařský předpis a a stoupají náklady na ZULP o 200 - 300%. To je samozřejmě razantně promítnuto právě do hospodaření veřejných lékáren. Čísla ukazují na fakt, že čerpání v roce 2013 odpovídá situaci v letech 2005 a 2006.
11:30
Ředitel SÚKL se zaměřil na přehled kontrol Ústavu v lékárnách, především v souvislosti s kontrolou nakládání s omamnými a psychotropními látkami.
11:25
Po krátké přestávce se opět plní jednací sál a před panelovou diskusí vystoupili se svými příspěvky ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv MUDr. Pavel Březovský, náměstek stejného Ústavu Mgr. Filip Vrubel, předdsedkyně Lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven MUDr. Jarmila Bohumínská a ředitel Odboru farmacie Ministerstva zdravotnictví ČR Mgr. Martin Mátl, někdejší člen představenstva ČLnK.
11:05
Blok vystoupení hostů uzavřel svám vystoupením Mgr. Marek Hampel, předseda GML. Po krátké přestávce bude program pokračovat panelovou diskusí s pozvanými hosty, zástupci ministerstva, SÚKL a Svazu zdravotních pojišťoven.
11:00
Bouřlivý potlesk sklidil prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc., děkan FaF UK HK, který ve svém vystoupení ocenil spolupráci mezi fakultou a komorou a symbolicky předal štafetu děkana svému budoucímu nástupci, který bude v nejbližším období zvolen Akademicckým senátem Faf UK HK.
10:50
Vystoupením zástupců studentských organizací tajemníka Unie Studentů farmacie z Farmaceutcké fakulty VFU Brno, Lukáše Hromčíka a Lukáše Hochtbergera, prezidenta Spolku českých studentů farmacie Farmaceutické fakulty UK Praha v Hradci Králové byl zahájen blok vystoupení hostů.
10:43
V návrhu rozpočtu došlo na návrh Mgr. Nedopila k navýšení kapitoly Public relation na celkovou výši 2. 950 000 Kč. Pro změnu hlasovalo 56% delegátů. Jedná se o navýšení kapitoly rozpočtu o 2.000 000 Kč. Oslabeny byly naproti tomu kapitoly Mzdy - 800 000, Náhrady za ztrátu času - 800 000 Kč, Rozvojové projekty - 300 000 Kč a DPP - 100 000 Kč. Ostatní účetní dokumenty byly schváleny beze změn.
Navrhovanou změnou se komplikuje minimálně kapitola Mzdové náklady, která je rozpočtována mandatorně. Takováto změna prakticky vylučuje posílení týmu na sekretariátu, pokud nebude muset být přímo uvažováno o snížení úvazku některé ze stávajících pracovnic sekretariátu.
10:20
Stále probíhá diskuse nad možnostmi PR. Padají návrhy na vydávání časopisu pro pacienty.
10:00
Probíhá diskuse nad plněním rozpočtu 2013. Mgr. Nedopil žádá vysvětlení nečerpání kapitoly PR.
9:45
Program sjezdu pokračuje zprávami o účetnictví: Plnní rozpočtu 2012, 2013, Účetní audit a Návrh rozpočtu na rok 2014.
9:40
Delegáti sjezdu prakticky jednomyslně odsouhlasili účinnost přijatých změn od 1.12. 2013. V závěru bloku o řádech byl z Profesních řádů odstraněn již neaktuální
Provozní řád. S okamžitou platností není zahrnut mezi profesní předpisy, ale jeho aktualizovaná verze bude i nadále dostupná členům komory jako
Doporučený provozní řád. (poznámka redakce: Na přípravě Doporučeného provozního řádu pracuje Pracovní skupina Představenstva ČLnK pod vedením Mgr. Hany Šnajdrové)
9:35
Vcelku hladce prošly Návrhy na změnu řádu pro Celoživotní vzdělávání. Jednalo se zejména o nový § 3a, který se týká zahrnutí nově připravovaných "Garantovaných kurzů ČlnK". Krátká diskuse se týkala především návrhu na omezení platnosti licence získané absolvováním Garantovaného kurzu. Návrh na časové omezení licence na 5 let hlasováním neprošel a změny byly přijaty v původně navrhovaném znění. Do budoucna lze očekávat návrh na omezení povinnosti celoživotně se vzdělávat pro členy komory - důchodce.
9:15
Prvním projednávaným řádem je Řád disciplinární. Změna se týká nastavení termínů zahájení disciplinárního řízení resp. nastavení doby promlčení. Tímto ustanovením se reaguje na soudní výtku k obsahu Disciplinárního řádu. Drobná změna se týká také nastavení splatnosti pokuty. Změna prošla hlasováním 94%.
9:13
Podle zprávy předsedy Mandátové komise Mgr. Novosáda je v sále přítomno 56 delegátů a i jednání druhého dne je usnášeníschopné.
9:07
Druhý jednací den XXIII. sjezdu delegátů ČLnK je těsně před zahájením. Čekáme na zprávu Mandátové komise o počtu přítomných. Prvním bodem programu budou změny profesních předpisů komory, které se nestihly projednat včera.
PharmDr. Stanislav Havlíček