Dextrometorfan byl zařazen na lékařský předpis. Ale jen některý. Způsob zveřejnění informace i zařazení pouze dvou přípravků tak vyvolávají značné pochybnosti.
Praha, 18. srpna 2017 - Státní ústav pro kontrolu léčiv zařadil s účinností od 15. srpna dva vybrané přípravky s obsahem dextrometorfanu do kategorie, v níž je jejich výdej vázán výhradně na lékařský předpis. Jeho rozhodnutí, včetně způsobu informování odborné i laické veřejnosti, však vyvolávají značné pochybnosti.
V první řadě musíme upozornit nejen na zcela nevhodnou formu zveřejnění dotyčného rozhodnutí, ale zejména na pozdní informování lékárníků o změně způsobu výdeje některých přípravků s obsahem dextrometorfanu. Lékárníci dostali příslušnou zprávu o změně až v den, kdy vešla v platnost, navíc se zpožděním několika hodin. Pohotovostní lékárny s nočním provozem tak dokonce neměly žádnou šanci ji oficiálně získat. Takový způsob informování státním orgánem je z pohledu ČLnK naprosto neakceptovatelný. Změně způsobu výdeje musí vždy předcházet její zveřejnění v dostatečném časovém předstihu.
Nejdůležitější náplní práce lékárníků je poskytování zdravotní péče pacientům. On-line 24hodinové sledování hlášení o změnách registrace na webu SÚKL nejen není možné, ale nemůže mít ani přednost před poskytováním zdravotní péče. Žádáme proto ministra zdravotnictví, aby zajistil, že se podobná situace nebude opakovat a informace podobného charakteru budou poskytovány nejen lékárníkům, ale také lékařům a pacientům včas.
Změna registrace se však paradoxně netýká všech léčivých přípravků s obsahem dextrometorfanu. Zcela nepochopitelně zůstávají některé přípravky s obsahem této rizikové látky i nadále dostupné bez lékařského předpisu. Naprosto nelogicky navíc SÚKL nenařídil stahování přípravků Stopex tablety a Meddex pastilky z lékáren, přestože jejich obal v současnosti není v souladu s aktuální registrací.
Další otázkou je také to, proč nebyl u dextrometorfanu použit obdobný postup jako v případě léčivých přípravků s obsahem pseudoefedrinu, na jejichž rozsáhlé zneužívání poukazovali dlouhodobě nejen lékárníci, ale i policie. Ty jsou zařazeny do kategorie výdeje bez lékařského předpisu s omezením a situaci to prokazatelně zlepšilo, přitom dostupnost pro indikované pacienty zůstala zachována, což nelze říci v současném případě.
Česká lékárnická komora z výše uvedených důvodů zásadně nesouhlasí s postupem SÚKL, který zvolil v případě změny registrace přípravků s obsahem dextrometorfanu. Tento postup není ku prospěchu poskytované zdravotní péče ani pacientů.
Prohlášení České lékárnické komory ke způsobu provedení změny výdeje některých přípravků s obsahem dextrometorfanu
Pro další informace:
PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK: +420 734 682 233, chudoba@lekarnici.cz
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK: +420 603 796 826, krebs@lekarnici.cz
Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK: +420 776 365 213, bazantova@lekarnici.cz