Dohodovací řízení pro rok 2023 bylo v segmentu lékárenské a klinickofarmaceutické péče ukončeno dohodou. Výsledkem je navýšení signálního kódu výdeje i digitalizace o 1 Kč. Fond na podporu lékáren v oblastech potenciálně ohrožených rizikem nedostupnosti lékárenské péče a bonifikace za pohotovostní služby poskytovatelů lékárenské péče jsou zachovány ve stejné výši jako v roce 2022.
Po předchozím kole, ve kterém navrhovala VZP navýšení platby za signální kód výdeje léčivého přípravku o 40 haléřů na 18,40 Kč a Svaz zdravotních pojišťoven částku stejnou jako pro rok 2022, došlo ve středu 25. 5. 2022 k dohodě mezi zástupci segmentu a pojišťoven.
Signální kód výdeje bude mít pro rok 2023 hodnotu 19 Kč a nebude limitován. Platba za digitalizaci listinných receptů bude mít hodnotu 14 Kč a i nadále nebude proplácena platba za digitalizaci receptů na léky, které zdravotní pojišťovny nehradí ani částečně.
I pro následující rok byl schválen Fond na podporu lékáren v oblastech potenciálně ohrožených rizikem nedostupnosti lékárenské péče ve výši 48 mil. a bonifikace za pohotovostní služby poskytovatelů lékárenské péče, tj zajištění provozu 24 denně a 7 dní v týdnu ve výši 10 mil.
Přestože cenový předpis není předmětem dohodovacího řízení, zdravotní pojišťovny podporují úpravu cenového předpisu FAR v souladu s návrhem poskytovatelů lékárenské péče, tedy aby došlo ke sjednocení sazby na obaly, komponenty, směsi na 25 %.
Přestože došlo k dohodě, Česká lékárnická komora (ČLnK) nepovažuje vzhledem k dlouhodobému vývoji úhrad do segmentu lékárenství výsledek dohodovacího řízení za dostatečný. Signální výkon je pouze menší částí příjmu lékáren ze zdravotního pojištění, jeho navýšení o 1 Kč tak reálně odpovídá asi 1% nárůstu úhrad od zdravotních pojišťoven, dlouhodobě neodpovídá nárůstům ve většině ostatních segmentů a nepokrývá zdaleka inflaci, která dosahuje zhruba 14 %. K obdobným situacím dochází každoročně, systémová změna odměňování lékárenské péče je proto zcela nevyhnutelná.
Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.
prezident ČLnK