Praha 30. května 2012: Úhrady z veřejného zdravotního pojištění u léčivých přípravků pro nemocné s cystickou fibrózou, pro děti trpící bolestmi a pro pacienty se syndromem suchých očí budou zachovány. V ostatních oblastech bude pojišťovna šetřit finanční prostředky v objemu 200 milionů korun za léky, které si každý může sám koupit v lékárně. Navíc se VZP podařilo dojednat snížení ceny některých preparátů na polovinu, což se projeví v bilanci pojišťovny rovněž pozitivně.
Na základě přechodných ustanovení zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, zanikají dnem 30. června 2012 výše a podmínky úhrady těch léčivých přípravků, které mohou být vydávány i bez lékařského předpisu. Úhrady zanikají u těch léčivých přípravků, u kterých SÚKL do 1. června 2012 neobdrží žádost od všech zdravotních pojišťoven o ponechání úhrady při poskytování ambulantních zdravotních služeb ve veřejném zájmu.
Cílem Všeobecné zdravotní pojišťovny je zajistit potřebnou léčbu těm skupinám pacientů, které léčivé přípravky v kategorii volně prodejných léčiv potřebují pro léčbu vážného chronického onemocnění, a současně efektivně nakládat s prostředky veřejného zdravotního pojištění.
Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv bude v řádné lhůtě doručena žádost o ponechání úhrad pro tyto skupiny léčivých přípravků:
ATC: A09AA02 (multienzymové přípravky)
Vzhledem k závažným dopadům na nemocné, kteří potřebují multienzymové přípravky, bude požádáno o ponechání celé skupiny. Do budoucna ovšem počítáme s úhradou těchto léčiv pouze pacientům s algickou formou chronické pankreatitidy, rakovinou nebo resekcí pankreatu a pacientům s cystickou fibrózou.
M01AB05, M01AE01 (diklofenak, ibuprofen)
Běžná léčiva proti bolesti a zánětům by dle názoru VZP hrazena být neměla, ovšem mezi těmito přípravky se nachází rovněž léčiva nižší síly, která jsou první volbou terapie bolesti u dětských pacientů, budeme tedy žádat o ponechání skupiny v úhradách. V následném správním řízení pak navrhneme úhrady jen pro dětské pacienty.
S01XA20 („umělé slzy“)
Umělé slzy jsou nezbytnou terapií pacientům se syndromem suchých očí (sicca syndrom, Sjögrenův syndrom). Z těchto důvodů požádáme o ponechání úhrad.
Poté, co proběhnou správní řízení na SÚKLu, bude obnovena úhrada i u některých ostatních přípravků pro určité skupiny pacientů. Tito pacienti budou svým ošetřujícím lékařem informováni a mohou pro překlenutí této doby využít možnosti si lék vyzvednout na recept ještě do konce června. V mimořádných případech bude možné využít zvláštního režimu úhrady. VZP tak nejen pečuje o hospodárnost systému veřejného zdravotního pojištění, ale dokáže zajistit vše potřebné pro vážně nemocné pacienty, kteří patří nejčastěji právě mezi pojištěnce VZP.
U ostatních skupin léčivých přípravků se domníváme, že v případě nezbytné nutnosti existují jiné formy farmakoterapie, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, případně nebude pro pacienta zatěžující si takové přípravky v akutním případě zakoupit.
Mgr. Jiří Rod
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí
Tisková zpráva VZP
Související články:
ČLnK kladně hodnotí změnu postoje VZP k vyřazování léků z úhrad