V thajském Bangkoku byl v neděli 31. srpna 2014 zahájen již 74. výroční kongres Mezinárodní farmaceutické federace (FIP). Česká republika má na kongresu čtyřnásobné zastoupení v sekci posterových sdělení. Prezentaci všech českých posterů podpořila Česká lékárnická komora.
74. výroční Světový kongres farmacie a farmaceutické vědy probíhá v thajském hlavním městě Bangkoku od 31. srpna do 4. září 2014. Kongres je pořádán ve spolupráci s Thajskou farmaceutickou asociací a je pod patronátem královské rodiny.
Na kongres se zaregistrovalo celkem 1938 farmaceutů, ať už pracují v lékárnách, ve výzkumu nebo v akademické sféře, z 95 zemí napříč světadíly. Všichni se připojili k heslu kongresu " Dostupnost léků a lékárníků dnes, lepší (zdravější) výsledky zítra."
V zahajovacím projevu v průběhu slavnostného zahájení promluvil prezident FIP Dr. Michel Buchmann mimo jiné také o měnící se strategii při poskytování zdravotní péče. Čelíme novým výzvám, zejména v oblasti poskytování péče pacientům s chronickými chorobami, a to nejenom v souvislosti s jejich narůstajícím počtem, ale také v souvislosti se stále se prodlužujícím věkem našich pacientů. Není dostatečné ani zajištění péče v rámci jejich rodin a stárnoucí populace se stává stále závislejší na péči zdravotních profesionálů.
S tím přichází také otázka rostoucích nákladů na zdravotní péči, což se stává důležitou, v blízké budoucnosti možná nejdůležitější, otázkou pro politické reprezentace většiny zemí. Pohled všech politiků je téměř stejný: "Lepší a levnější poskytování péče". Naneštěstí není v tomto politickém pohledu obsažena žádná dlouhodobější strategie ani změna v přístupu k poskytování péče směrem k holistickému pojetí s důrazem na prevenci a zodpvědnost. Politický pohled je téměř ve všech případech veden okamžitým ekonomickým zájmem a tedy snahou snižovat cenu léků a náklady při poskytování péče bez ohledu na další faktory, které sice nejde tak snadno spočítat, ale mají mnohem větší dopad na výsledky takto poskytované péče.
Žádný zdravotnický systém si nemůže dovolit plýtvat znalostmi a zkušenostmi profesionálů, odborníků v poskytování zdravotní péče. A jednotlivec jen obtížně naplní požadavky na poskytování kvalitní, koplexní a přitom ekonomicky udržitelné zdravotní péče.
Je nutné neustále zlepšovat a rozvíjet spolupráci mezi jednotlivými zdravotnickými profesemi. Celá řada studií potvrzuje, že nové strategie v poskytování péče, zejména přenastavení rolí zdravotníků, delegování některých činností na farmaceuty a odpovídající úprava kompetencí, mohou být mnohem efektivnější pro pacienty a veřejné zdraví.
V závěru vystoupení se ohlédl za čtyřmi roky ve funkci prezidenta FIP a symbolicky předal funkci Dr. Carmen Peňa, nově zvolené prezidentce a zároveň první ženě v této funkci v historii organizace.